آموزش

بررسی خردکنهای علوفه تیغه ـ برشی

قسمتهای مختلف یک خردکن علوفه ای :
– یک وسیله ی انتقال دهنده برای منتقل کردن و ریختن مواد خرد شده به داخل وسیله ی نقلیه
– یک واحد خردکن یا برش، جهت خرد کردن مواد
– یک مکانیسم انتقال دهنده جهت فشردن و نگهداری مواد و انتقال آن ها به دستگاه خردکن
– واحد جمع آوری جهت برش محصول و یا برداشتن محصول بریده شده از سطح زمین
واحدهای جمع آوری
خردکنهای علوفه معمولا دارای یکی از منضمات جمع آوری یا دماغه ی قابل تعویض هستند که خرد کنها را برای انجام کارهای متفاوت، قابل استفاده می کند:
– دماغه ی ساقه های باقی مانده :
چند سالی است که این نوع دماغه ها معرفی شده اند و جهت برداشت علوفه های باقی مانده بر روی سطح زمین یا خوابیده مورد استفاده قرار می گیرند. دارای انگشتی هایی هستند که وظیفه شان بلند کردن علوفه های خوابیده است و با انتقال آن به چاقوها، عمل برش توسط چاقوها صورت می گیرد و سپس به خارج منتقل می شوند.
– دماغه ی بلال ذرت کن:
جهت خرد کردن بلال ذرت و تهیه ی علوفه ی سیلویی با رطوبت زیاد کاربرد دارند. دارای یک غلتک است که ساقه ی ذرت را به عقب هدایت می کند و با این کار بلال ها را از ساقه جدا کرده و به جهت خرد کردن به هلیسی و از آنجا به قسمت های دیگر منتقل می کند.
– دماغه ی شانه برش:
جهت خرد کردن و بریدن محصولات سرپا که به صورت ردیفی کشت نشده اند و همچنین جهت برداشت علوفه و بقولات طراحی شده اند. علوفه ی برداشت شده در این روش دارای رطوبت زیادی است. علاوه بر شانه برش این نوع دماغه شامل یک چرخ فلک است که وظیفه ی آن جمع آوری محصولات بریده شده و باقی مانده بر روی زمین است.
– دماغه ی چکشی:
این نوع دماغه بیشتر در خردکنهای خودرو طراحی شده اند و جهت برداشت ساقه های ذرت خوابیده و علوفه های درهم پیچیده کاربرد دارند. به منظور تهیه ی علوفه ی سیلویی با رطوبت زیاد استفاده می شوند.
– دماغه ی بردارنده ی نوار:
جهت برداشتن علوفه ی پژمرده با رطوبت کم یا زیاد یا متوسط از روی زمین مورد استفاده دارند. این بردارنده ها در انواع و اندازه های مختلف طراحی شده اند که جهت کاربردهای مختلف استفاده می شوند.
– دماغه ی محصول ردیفی:
این نوع دماغه شامل یک تا چهار ردیف برداشت کننده است که براساس فاصله ی ردیف های کشت از یکدیگر، مورد مناسب آن انتخاب می شود. جهت برداشت ذرت و ذرت خوشه استفاده می شود (جهت تهیه ی علوفه ی سیلویی با رطوبت زیاد). این نوع دماغه دارای تسمه هایی است که پس از برش، ساقه و علوفه را به قسمت های دیگر منتقل می کند. علاوه بر انتقال علوفه، این تسمه ها باعث حرکت رو به جلوی انتهای ساقه می شود و بدین ترتیب قسمت پایینی ساقه ابتدا وارد دستگاه می شود و قسمت های دیگر، پس از آن وارد مراحل بعدی می شود.
دستگاه تغذیه
این قسمت شامل یک غلتک و سه چرخ دنده می باشد که یکی از این چرخ دنده ها صاف و بدون پره می باشد. علوفه توسط غلتک به سمت چرخ دنده ها منتقل می شوند و چون این چرخ دنده ها تحت فشار فنر قرار دارند، علوفه ها فشرده شده و به سمت تیغه حرکت می کنند و توسط تیغه به قسمتهای بسیار کوچک تجزیه می شوند. سرعت محیطی تمام چرخ دنده ها یکسان می باشد بدین معنا که اگر قطر یکی دو برابر دیگری است سرعت چرخش آن نیز باید نصف دیگری باشد. چرخش دنده ها توسط یک کلاچ یا جعبه دنده ی کمکی، معکوس یا متوقف می شود.
خردکردن و پرتاب کردن
سه نوع مهم دستگاه خردکن وجود دارد:
– چاقوی استوانه ای پرتاب کن:
این سیستم همانند سیستم قبلی است با این تفاوت که خود تیغه ها عمل انتقال علوفه به تریلی را بر عهده دارند. مزایای سیستم قبلی را دارا می باشد با این تفاوت که در صورت تیز کردن تیغه ها و چاقوها فاصله ی آنها تا محفظه ی دربرگیرنده ی محور گردنده و چاقوها کاهش می یابد که این حالت باعث کاهش میزان کارایی دستگاه در انتقال علوفه می شود که نظارت دقیق بر روی تیغه ها را طلب می کند. از عیوب دیگر این سیستم این است که امکان استفاده از سیستم دوباره خردکنی وجود ندارد.
– چاقوی استوانه ای:
از متداول ترین گونه هایی است که در ماشین های خرد کن علوفه کاربرد دارد. از یک صفحه ی مدور با چاقوهایی تشکیل شده است که این چاقوها بر روی محور دارای زاویه ای در حدود ۲۰ درجه می باشد. علوفه بر روی تیغه ی ثابت قرار می گیرد و به واسطه ی چرخش صفحه ی دوار حاوی چاقوها، عمل برش و خرد کردن صورت می گیرد. سپس قطعات خرد شده به قسمت دیگر که در واقع بادبزن می باشد منتقل می شود. بر روی محورهای گردنده در حدود ۶ تا ۹ عدد چاقو قرار می گیرد که در حالت خاص تا ۱۲ عدد چاقو نیز می تواند بر روی محور سوار گردد. افزایش تعداد چاقوها و افزایش دور باعث خرد شدن بیشتر علوفه می گردد.
– چاقوی چرخی:
از یک صفحه ی فولادی گرد تشکیل شده است که بر روی آن ۴ تا ۶ تیغه و حداکثر ۸ تیغه طراحی شده است و دارای ۳ تا ۴ تیغه ی پرتاب کن است. علوفه بر روی یک تیغه ی ثابت قرار می گیرد و به واسطه ی چرخش صفحه ی فولادی که دارای چاقو یا تیغه ی پرتاب کن است، خرد شده و به سمت بادبزن و از آن جا به تریلی منتقل می شود. در ابتدا ، طراحی بدین صورت که گفته شد بوده است اما بدلیل اینکه تقاضا جهت تولید علوفه ی بیشتر خرد شده افزایش یافت لذا تعداد چاقوها به تعداد ۸ عدد نیز افزایش یافت که این کار باعث خرد شدن بیشتر علوفه می گردد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید